Pošli to dál

9. dubna 2007 v 23:29 | Aďa |  Filmy
Film Pošli to dál mě hodně oslovil. A to nejen přímo skvělým hereckým obsazením. Hlavní role ztvárnili moji oblíbení herci a všichni dostali Oscara. Ale vůbec celý to poselství filmu mě hodně zasáhlo, je to neuvěřitelně smutný, přesto plný naděje...

Nešťastná matka (Helen Hunt) žije sama se svým jedenáctiletým synem Trevorem( H. J. Osment). Má dvě práce a zpočátku to vypadá, že se o svého syna přílíš nezajímá. Postupně se dovídáme, že je alkoholička, má dvě práce a její manžel jí bil a poté utekl. Svého syna nadevše miluje, ovšem nedokáže mu to dát najevo. V tomto filmu totiž není vše uplně tak, jak se ze začátku zdá. Učitel sociálních věd ( K.Spacey) zadá svým žákům úkol "Vymyslet způsob jak pomoci co nejvíce lidem, nejlépe celému světu". Trevor si tento úkol vezme k srdci a vymyslí unikátní projekt, který nazve "pošli to dál". Spočívá na první pohled v jednoduchém schématu: jeden člověk pomůže třem dalším a každý z nich pomůže dalším třem. Takhle se postupně dobré skutky rozšíří po celém světě.
Malý Trevor se ze srdce snaží svůj projekt uskutečnit. Domů si pozve bezdomovce, chce pomoci kamarádovi, své matce i panu učiteli, který je popálený a má problém s navazováním vztahů. I přes všechnu snahu dochází k zjištění, že je tento úkol nemožné uskutečnit. Bohužel si nevšiml, že své matce i učiteli opravdu pomohl (Helen Hunt pomůže své matce, také alkoholičce) a jeho projekt se rozšířil dál než si všichni mysleli. Bohužel, poté co do školy přijede štáb z televize a natočí s nim rozhovor, všimne si svého věčně šikovaného spolužáka a rozhodne se mu pomoci. Naneštěstí ho jeden z kluků bodne nožem a on následně umírá:-((
Tenhle film je plnej emocí a taky se zde ukazuje jak může být život pěkná svině. Prostě se mi to hodně líbilo, akorát byl místama zbytečně zdlouhavý. Ale zase stálo za to vydržet do konce, protože se do toho filmu člověk dokáže neuvěřitelně vcítit. No je to síla. Ale doporučuju všem..:)) A vemte si s sebou hodně kapesníků...já teda brečela šíleně...:)))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albertvem Albertvem | E-mail | Web | 8. června 2018 v 0:32 | Reagovat

The men's prostate is the central a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all kinds of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections from other areas with the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to determine the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that several ejaculations a week will assist you to prevent prostate type of cancer.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to look at to ensure a healthy prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to choose prostate examination one or more times a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama