West Side Story

24. června 2007 v 1:13 | Áďa |  Filmy
Film z roku 1961 se ke mně dostal až po zhlédnutí stejnojmenného muzikálu, na kterém jsem byla asi před třemi lety v Praze v Kongresovém centru. Těsně před tím, než jsem usedla do sedačky jsem byla trošku otrávená, protože jsem si myslela, že jdu na něco jiného. Ale hned jak muzikál začal a já uslyšela tu překrásnou předehru orchestru byla jsem nadšená a běhal mi mráz po zádech. Hltala jsem každičkou notu, protože hudba Leonarda Bernsteina je neuvěřitelně nadčasová a fakt překrásná.

Film jsem viděla snad nejmíň sedmkrát a pořád mě baví uplně stejně jako poprvé. Děj se odehrává v New Yorku ve čvrti West side, kde spolu neustále bojují dva znepřátelené gangy Tryskáči (místní běloši) a Žraloci (přistěhovalý Portorikánci). Na jedné tancovačce se potkají Maria (sestra vůdce Bernarda ze žraloků) a Tony (nejlepší kamarád Riffa-vůdce Tryskáčů) a na první pohled se do sebe zamilují. Těm ale oba gangy lásku samozřejmě nepřejí. V souboji zabije Bernardo Riffa a ten na oplátku zabije Bernarda. Tony s Maríou chtějí utéct, ale k Tonymu se dostane nepravdivá zpráva, že je Maria mrtvá. Vydá se proto do ulic, kde ho zabíjí Chino (žralok), aby pomstil smrt Bernarda. Tony umírá v Mariině náručí. Tahle scéna mě teda vždycky dostane. Na konci dochází k usmíření obou gangů...
Tento moderní příběh Shakespearova Romea a Julie obdržel 10 Oscarů: nejlepší film, režie, Herec VR - George Chakiris (Bernard), Herečka VR - Rita Moreno (Bernardova dívka), Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih, Hudba, Zvuk + 1 nominace: Scénář.
V hlavní roli se předvedla úžasná hollywoodská herečka Natalie Woodová( které ale bohužel přezpívala party M.Nixon. I přesto kolikrát jsem film viděla mě vždycky dojme a zároveň jsem z něho nadšená. Je radost se na tenhle muzikálový skvost dívat a já bych mohla pořád dokola. Opravdu obdivuju L.Bernasteina, protože napsat něco takového si zaslouží fakticky uznání. Takže klobouk dolů:). A když opomenu hudbu, tak musím pochválit nejen herecké výkony, skvělou choreografii, ale i scénář s vtipnými dialogy. Kdo to neviděl, tak ať si to okamžitě sežene, nebude litovat!:)
A tady ukázka jedné z nejznámějších písniček Maria...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama